Ministarstvo kulture i medija RH otvorilo je novi natječaj za predlaganje programa javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2021. godinu s rokom do 1. listopada 2020. godine.
Prihvatljivi prijavitelji:
Pravo podnošenja programa na temelju Poziva imaju samostalni umjetnici, umjetničke organizacije, ustanove u kulturi, udruge, pravne i fizičke osobe koje obavljaju djelatnost u kulturi, kao i pravne i fizičke osobe za potrebe zaštite i očuvanja kulturnih dobara i arheološke baštine u skladu s uputama za prijavitelje.
Prihvatljiva područja programa:
– redovne djelatnosti udruga u kulturi,
– dramske i plesne umjetnosti te izvedbenih umjetnosti,
– glazbe i glazbeno-scenske umjetnosti,
– kulturno-umjetničkog amaterizma (glazbenog i folklornog),
– vizualnih umjetnosti,
– inovativnih umjetničkih i kulturnih praksi,
– monografija iz područja kulture i umjetnosti,
– potpore izdavanju knjiga,
– potpore inozemnim nakladnicima za objavljivanje prijevoda djela hrvatskih autora,
– izdavanja časopisa i elektroničkih publikacija,
– književnih manifestacija i nastupa na sajmovima knjiga,
– književnih programa u knjižarama,
– knjižnične djelatnosti,
– muzejske djelatnosti,
– zaštite i očuvanja kopnene arheološke baštine,
– zaštite i očuvanja podvodne arheološke baštine,
– zaštite i očuvanja nepokretnih kulturnih dobara,
– zaštite i očuvanja pokretnih kulturnih dobara,
– zaštite i očuvanja nematerijalnih kulturnih dobara,
– digitalizacije kulturne baštine,
– gradnje, rekonstrukcije i opremanja kulturne infrastrukture,
Programska ograničenja postavljena su za prihvatljiva područja, programe i aktivnosti sukladno epidemiološkoj situaciji izazvanoj COVID-19 pandemijom. Nastavno tome, prijavitelji su pozvani da pri planiranju projekata koje žele prijaviti na natječaj vode brigu o provedbi i dostupnosti programa te mobilnosti umjetnika i profesionalaca u području kulture uz epidemiološka ograničenja sukladno specifičnosti svakoga područja za koje se program prijavljuje, a posebno da:
- predlože i u troškovnik uključe različite mogućnosti održavanja programa, uključujući kvalitetno i inovativno osmišljene i producirane digitalne sadržaje,
- planiraju veći broj programskih aktivnosti manjih formata u kontinuitetu ili unutar veće programske cjeline,
- u području izvedbenih umjetnosti programiraju veći broj repriznih izvedbi premijernih naslova, koprodukcija i razmjena,
- u programima muzejske djelatnosti i vizualnih umjetnosti planiraju manji broj projekata koji se realiziraju tijekom dužeg vremenskog razdoblja,
- održavaju programe na otvorenom i/ili u prostorima u kojima se može osigurati propisan razmak između posjetitelja sukladno epidemiološkim uvjetima,
- osiguraju i u troškovnik uključe promidžbu, odnosno snažniju vidljivost i medijsku popraćenost prijavljenih programa,
- što više surađuju s domaćim autorima i umjetnicima,
- ostvaruju što veću suradnju s drugim manifestacijama iz srodnih umjetničkih područja s ciljem objedinjavanja proračuna programa, stvaranja partnerskih suradnji te razvijanja nove publike bilo u digitalnom, bilo u fizičkom okruženju,
- prijavitelje programa međunarodne kulturne suradnje se upućuje dostaviti prijedloge koje je moguće provesti, imajući u vidu bitno ograničenu mogućnost mobilnosti umjetnika i profesionalaca, uz potvrde obiju strana o mogućnosti provedbe predloženog programa.
Prihvatljiva područja programa koja nisu obuhvaćena ovim Javnim pozivom i za koje će se naknadno otvarati novi natječaji:
- otkup knjiga za narodne knjižnice,
- poticanje književnoga stvaralaštva,
- dodjelu stimulacija za najbolja ostvarenja na području književnoga i prevoditeljskog stvaralaštva u protekloj godini,
- programe promidžbe knjige i čitanja,
- ogledne prijevode djela hrvatskih autora,
- poticanje glazbenoga i dramskog stvaralaštva,
- poticanje stvaralaštva vizualnih umjetnika,
- poduzetništvo u kulturnim i kreativnim industrijama,
- program Ruksak (pun) kulture,
- programe koji potiču razvoj publike u kulturi,
- programe koji omogućuju pristup i dostupnost kulturnih sadržaja za osobe s invaliditetom i djecu i mlade s teškoćama u razvoju.
Rok: Natječaj je otvoren u razdoblju od 1. rujna do 1. listopada 2020. godine.
Zbog posebne dinamike planiranja prijedlozi programa koji se odnose na međunarodnu kulturnu suradnju u 2021. godini prijavljuju se u roku od 1. rujna do 1. listopada 2020. godine te tijekom 2021. godine, s time da se odluke o financiranju pristiglih prijava u 2021. godini donose kvartalno do iskorištenja sredstava.
Prijava na natječaj:
Prijave se podnose elektroničkim putem na odgovarajućim e-obrascima (za svako programsko područje posebna e-prijavnica te za međunarodnu kulturnu suradnju za svaku zemlju posebna e-prijavnica) koji su dostupni na stranicama Ministarstva kulture i medija: https://e-prijavnice.min-kulture.hr/e-pisarnica. Uz svaku elektronički popunjenu e-prijavnicu potrebno je učitati, odnosno pohraniti svu propisanu popratnu dokumentaciju u digitalnom obliku.
Prijavnice koje ne ispunjavaju tražene uvjete sukladno tekstu Poziva, uvjetima natječaja te uputama za prijavitelje, koje nisu dostavljene u elektroničkome obliku na odgovarajućem obrascu (e-prijavnici) u navedenome roku, kojima nedostaje neki od obaveznih priloga te prijavnice korisnika koji nisu izvršili dosadašnje obveze prema Ministarstvu kulture i medija neće se razmatrati niti uvrstiti u Program javnih potreba u kulturi Republike Hrvatske za 2021. godinu.
Upute za prijavitelje za pojedine Javne pozive: ovdje!